W przypadku nienależytego wykonania umowy zamawiający może dochodzić roszczeń z gwarancji ubezpieczeniowej

Pytanie:

Wykonawca zrealizował zamówienie z trzymiesięcznym opóźnieniem. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostało złożone w formie gwarancji ubezpieczeniowej. Gwarancja zabezpieczająca z tytułu rękojmi za wady w związku z niedotrzymaniem przez wykonawcę umownego terminu nie zabezpiecza całego okresu rękojmi. Czy zamawiający może wezwać kontrahenta do przedłużenia ważności gwarancji na czas rękojmi? Czy wolno mu potrącić kwotę zabezpieczenia z ostatniej faktury?

Odpowiedź:

Przekroczenie terminu realizacji umowy oznacza jej nienależyte wykonanie. Zamawiający ma wtedy roszczenie względem wykonawcy. Może go dochodzić od gwaranta wystawiającego zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Potrącenie należności z faktury (jako potrącenie wzajemnych roszczeń wynikających z umowy) także jest dopuszczalne.

Wyjaśnienie

Zabezpieczenie służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. A zatem jego celem jest udostępnienie zamawiającemu środków pozwalających na bezproblemowe dochodzenie roszczeń od wykonawcy. W przypadku zaistnienia roszczenia, zamawiający ma prawo automatycznie sięgnąć do zabezpieczenia. Wykonawca może wtedy oczywiście kwestionować te działania na drodze sądowej. Z zabezpieczenia można zabrać kwoty należne zamawiającemu na podstawie umowy tj.: kary umowne, odszkodowania czy koszty wykonania zastępczego.

Zwrot zabezpieczenia następuje w terminie 30 dni od dnia uznania zamówienia za należycie wykonane. W przypadku zatrzymania części na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady (maksymalnie 30% kwoty) – termin ten wynosi 15 dni od dnia zakończenia rękojmi.

Wezwanie wykonawcy do przedłużenia okresu gwarancji na okres rękojmi jest zależne od tego, czy takie zapisy przewidziano w umowie. W wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 23 maja 2013 r. (sygn. akt I A Ca 162/13) wskazano, że przedłużenie okresu gwarancji na okres rękojmi nie jest obowiązkowe, aby przedłużyć okres realizacji umowy.

Autor: Justyna Andała-Sępkowska prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego, autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych zamówieniom publicznym