Wykonawca nie może polegać na uprawnieniach podmiotu trzeciego

Pytanie:

W postępowaniu na usługi cateringu wykonawca – w celu wykazania, iż posiada uprawnienia do wykonywania działalności – złożył pozwolenie innego podmiotu na prowadzenie działalności gastronomicznej. Czy można udostępniać innym podmiotom takie dokumenty na podstawie art. 26 ust 2b ustawy Pzp?

Odpowiedź:

Jeżeli realizacja przedmiotu zamówienia wymaga posiadania uprawnień, wykonawca nie może dla spełnienia tego warunku przedstawić dokumentów podmiotów trzecich.

Wyjaśnienie

Stosownie do art. 26 ust. 2b ustawy Pzp oferent może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia bądź zdolnościach finansowych lub ekonomicznych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. W art. 26 ust. 2b ustawy Pzp nie przewidziano, aby wykonawca mógł polegać na uprawnieniach podmiotu trzeciego do prowadzenia określonej działalności gospodarczej podlegającej reglamentacji. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp warunek dotyczący „posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania” musi spełniać wykonawca zamówienia.

Wprawdzie w doktrynie podnoszone są wątpliwości co do generalnego wyłączenia przez ustawodawcę możliwości powołania się na cudze uprawnienia. Jednak, co do zasady, za wiążący przyjmowany jest pogląd, że za niedopuszczalne należy uznać poleganie na uprawnieniach podmiotu trzeciego, jeżeli wykonanie zamówienia w całości wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Taka sytuacja mogłaby być kwalifikowana jako obejście prawa. Powyższe potwierdza np. wyrok KIO z 2 lipca 2010 r. (sygn. akt KIO/1186/10).

Autor: Renata Dzikowska radca prawny specjalizujący się przede wszystkim w prawie zamówień publicznych, naczelnik w Departamencie Kontroli UE Urzędu Zamówień Publicznych Autorka zastrzega, że treść odpowiedzi to jej prywatna opinia a nie stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych.