Zamawiający ustalił dwa kryteria oceny ofert: cenę i termin realizacji zamówienia, przypisując im odpowiednio znaczenie 90% (90 pkt) i 10% (10 pkt).
Tylko poważne uchybienie w ofercie może prowadzić do jej odrzucenia z uwagi na niezgodność z siwz
Niezgodność treści oferty z siwz powinna wynikać z wymagań zamawiającego zapisanych w jednoznaczny sposób. Odrzucenie oferty może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy jej uchybienia są na tyle znaczące, że wywierają wpływ na wykonanie umowy i to tego rodzaju, że jej wykonanie zgodnie z wymaganiami zamawiającego jest niemożliwe (wyrok KIO z 5 marca 2015 r.; sygn. akt KIO 319/15)
Stan faktyczny
Zasady oceny w kryterium „termin realizacji zamówienia” przewidywały odpowiednią punktację w zależności od terminu dostawy wskazanego w określonych godzinach od złożenia zamówienia. Wykonawca X złożył ofertę, w której wskazał czas dostawy 2 dni. Cena tej oferty była najniższa spośród pozostałych. Zamawiający odrzucił ją jednak, uzasadniając, że wymagał określenia czasu realizacji dostaw w godzinach, a nie w dniach. Wykonawca X złożył odwołanie. Wskazał, że z żadnego postanowienia siwz nie wynikał obowiązek podania czasu dostawy w godzinach. Zamawiający powinien zatem, jego zdaniem, albo poprawić ofertę odwołującego albo przyznać jej 0 pkt w kryterium „czas dostawy”. Nawet wówczas oferta ta byłaby najkorzystniejsza.
Stanowisko KIO
KIO uwzględniła odwołanie. Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp należy odrzucić ofertę, gdy łącznie zaszły dwie przesłanki: jest ona niezgodna z merytorycznymi wymaganiami zamawiającego w szczególności co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji i innych elementów istotnych dla wykonania zamówienia, a popełnione uchybienie nie jest możliwe do poprawienia zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy Pzp.
Przepisy ustawy Pzp nie pozwalają odrzucić oferty wyłącznie z błahych przyczyn o charakterze formalnym. Zdaniem Izby siwz w omawianym postępowaniu nie nakazywała jednoznacznie wskazania w ofercie czasu dostawy wyłącznie w godzinach. Omyłka we wskazaniu jednostki czasu w dniach zamiast godzinach jest inną omyłką, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp i należało ją poprawić.