WYDANIE ONLINE

Oferta z za wysoką ceną nie gwarantuje sukcesu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Jednak zaniżanie wynagrodzenia, aby za wszelką cenę wygrać przetarg, również nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby oferta w ogóle mogła podlegać porównaniu i ocenie, komisja przetargowa w pierwszej kolejności ma bowiem obowiązek zbadać, czy jej cena nie jest rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia. Zaniżone wynagrodzenie może stać się następnie przyczyną jej odrzucenia. W artykule piszemy o tym, kiedy zamawiający ma obowiązek wezwać do wyjaśnienia kalkulacji wynagrodzenia, jak przygotować odpowiedź w tej sprawie, aby nie zostać wyeliminowanym z postępowania i w jakich sytuacjach organizator postępowania może uznać, że cena jest rażąco niska.

czytaj więcej »

W postępowaniu o udzielenie zamówienia wykonawcy zobowiązywani są często do złożenia dokumentów określających parametry jakościowe i techniczne oferowanego przedmiotu zamówienia, np. wykazu, opisu czy specyfikacji technicznej. Ich przykładowy katalog zawiera rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (dalej: rozporządzenie w sprawie dokumentów). W razie błędów w tego rodzaju dokumentach lub w sytuacji ich niedołączenia do oferty zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę do uzupełnienia. Niestety bardzo często tego nie robi, twierdząc, że dany dokument jest treścią oferty i błędy w nim nie mogą być naprawiane. O tym, jakich dokumentów dotyczących przedmiotu zamówienia zamawiający może żądać od wykonawcy oraz które z nich wolno uzupełnić, piszemy w poniższym tekście.

czytaj więcej »

Czasem zapisy siwz są na tyle niejasne bądź niejednoznaczne, że wykonawcy mają wątpliwości, jak właściwie przygotować ofertę. Zdarza się także, że dokumentacja zawiera postanowienia niezgodne z prawem, a oferent nie ma możliwości złożenia odwołania (np. z uwagi na wartość zamówienia). Wówczas warto zadać zamawiającemu pytanie do siwz zgodnie z art. 38 ustawy Pzp. Zarówno pytanie jak i odpowiedź stanowią składową protokołu postępowania (który może być skontrolowany), co nierzadko mobilizuje zamawiającego do udzielenia rzetelnej odpowiedzi. Artykuł stanowi o tym, kiedy i jak zadawać pytania zamawiającemu.

czytaj więcej »

Dokumentem, który może potwierdzić, że wykonawca nie zalega ze składkami na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, może być decyzja ZUS umarzająca należności. Musi być ona jednak wydana przed upływem terminu składania ofert (wyrok KIO z 23 lutego 2015 r.; sygn. akt KIO 239/15).

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu na usługi cateringu wykonawca – w celu wykazania, iż posiada uprawnienia do wykonywania działalności – złożył pozwolenie innego podmiotu na prowadzenie działalności gastronomicznej. Czy można udostępniać innym podmiotom takie dokumenty na podstawie art. 26 ust 2b ustawy Pzp?

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca zrealizował zamówienie z trzymiesięcznym opóźnieniem. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostało złożone w formie gwarancji ubezpieczeniowej. Gwarancja zabezpieczająca z tytułu rękojmi za wady w związku z niedotrzymaniem przez wykonawcę umownego terminu nie zabezpiecza całego okresu rękojmi. Czy zamawiający może wezwać kontrahenta do przedłużenia ważności gwarancji na czas rękojmi? Czy wolno mu potrącić kwotę zabezpieczenia z ostatniej faktury?

czytaj więcej »

Niezgodność treści oferty z siwz powinna wynikać z wymagań zamawiającego zapisanych w jednoznaczny sposób. Odrzucenie oferty może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy jej uchybienia są na tyle znaczące, że wywierają wpływ na wykonanie umowy i to tego rodzaju, że jej wykonanie zgodnie z wymaganiami zamawiającego jest niemożliwe (wyrok KIO z 5 marca 2015 r.; sygn. akt KIO 319/15)

czytaj więcej »