WYDANIE ONLINE

Z uwagi na fakt, że niewłaściwie wniesione wadium bezpowrotnie dyskwalifikuje wykonawcę, skutkując jego wykluczeniem z postępowania, warto tej czynności przypisać szczególną wagę. W artykule piszemy o możliwych formach wadium, kosztach najpowszechniejszych jego postaci oraz zasadach wnoszenia wadium w pieniądzu.

czytaj więcej »

Aby na etapie realizacji zamówienia uniknąć problemów związanych z niedoszacowaniem oferty oraz zapobiec jej odrzuceniu jeszcze podczas procedury udzielania zamówienia publicznego, warto poznać najważniejsze reguły związane z przygotowaniem kosztorysów.

czytaj więcej »

Artykuł 26 ust. 2e ustawy Pzp wskazuje, że podmiot trzeci, który „pożycza” wykonawcy zasoby w postępowaniu (np. referencje), odpowiada na etapie realizacji zamówienia solidarnie z wykonawcą za szkody wyrządzone zamawiającemu. Chodzi o te straty, które zostały spowodowane zawinionym nieprzekazaniem potencjału oferentowi. Wskazana regulacja ma zapobiegać zjawisku handlu zasobami i pozyskiwaniu ich tylko w celu złożenia ważnej oferty, a nie realnego korzystania z nich podczas realizacji zamówienia.

czytaj więcej »

Każda specyfikacja istotnych warunków zamówienia powinna zawierać projekt lub istotne postanowienia przyszłego kontraktu w sprawie zamówienia publicznego. Tego rodzaju zapisy powinny być przedmiotem szczególnie wnikliwej analizy oferentów. Przykładowo określone w nich nadmierne kary umowne w skrajnych przypadkach prowadzą firmę wykonawcy do bankructwa. Z kolei ograniczenia związane z zatrudnianiem podwykonawców mogą znacznie utrudnić sprawną i terminową realizację zamówienia publicznego. W tym numerze rozpoczynamy cykl artykułów o szczególnie drażliwych zapisach umowy, które powinny skłonić wykonawcę do ich kwestionowania w Krajowej Izbie Odwoławczej i sądzie. Warto też zadawać zamawiającym pytania do specyfikacji, mobilizując ich tym samym do zmiany kontrowersyjnych zapisów.

czytaj więcej »

Ustawodawca przewidział określone wymagania dotyczące treści i formy odwołania. Niektóre z nich mają charakter instrukcyjny i ich niedopełnienie nie wpływa na możliwość jego rozpatrzenia. Część braków może być uzupełniona, inne zaś skutkują tym, że KIO nie będzie mogła wydać merytorycznego rozstrzygnięcia (wyroku) w sprawie. Warto znać niezbędne elementy odwołania, aby zapobiec w takiej sytuacji chociażby utracie wpisu.

czytaj więcej »

Pobierz wzór odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca nie wykazał w ofercie, iż spełnia warunek w zakresie doświadczenia i został wezwany do uzupełnienia dokumentów. Wskazał wówczas roboty zapożyczone od podmiotu trzeciego będącego jednocześnie podwykonawcą. Pierwotnie w złożonej ofercie nie informował o podzlecaniu prac. Czy wolno mu teraz powoływać się na pomoc wcześniej niewskazanego podwykonawcy?

czytaj więcej »

Składanie ofert z ceną niższą od wartości oszacowanej przez zamawiającego jest w postępowaniach przetargowych zjawiskiem naturalnym. Nie może być ono automatycznie postrzegane jako okoliczność uzasadniająca wątpliwości co do rzetelności kalkulacji wynagrodzenia. Subiektywne przekonanie danego wykonawcy o wystąpieniu rażąco niskiej ceny i wymuszanie na zamawiającym podjęcia procedury wyjaśnień w tym zakresie nie znajduje potwierdzenia w przepisach ustawy Pzp (wyrok KIO z 25 września 2014 r.; sygn. akt KIO 1859/14).

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający wyspecyfikował w siwz serwery posiadające jeden zasilacz, natomiast wykonawca zaoferował urządzenia z dwoma zasilaczami. Jego oferta spełniała minimalne wymogi i została wybrana jako najkorzystniejsza. Wykonawca po podpisaniu umowy zauważył omyłkę w swojej wycenie i chce dostarczyć serwery z jednym zasilaczem. Czy zamawiający ma obowiązek przyjąć tę dostawę?

czytaj więcej »

Zamawiający, który używa znaków towarowych w opisie przedmiotu zamówienia, ma obowiązek dopuścić rozwiązania równoważne. Powinien przy tym precyzyjnie określić, jakie parametry i konkretne wymogi musi spełnić rozwiązanie o takim charakterze (wyrok KIO 2 października 2014 r.; sygn. akt KIO 1931/14).

czytaj więcej »